LUXUSNÍ VÝLET DO POMPEJÍ

22. května 2014 v 10:22

Luxusní Pompeje
!!! Tip na letní výlet !!!

Projděte se městem, které navždy zmizelo z mapy v prvním století po Kristu.....

Dvaadvacátého srpna, rok 79 našeho letopočtu, starověký Řím. Obyvatelé města Pompei v Jižní Itálii už několik dní přehlížejí varovné znaky blížící se živelné pohromy. Věří, že sopka Vesuv je vyhaslá a zřejmě se domnívají, že jde o další zemětřesení, které oblast pravidelně postihuje. Jenže tentokrát vyschly všechny studny, obloha má podivně žluté zabarvení a městem se rozléhá podivné ticho - odletěli totiž ptáci. Město se to ráno probouzí ke každodennímu životu, jenže obloha je zatažená ještě víc. Tmavý mrak zacloní v pravé poledne slunce.Osvícenější usedlíci při pohledu na nedaleký mohutný kopec, z něhož se valí černý dým, rychle berou čluny a chtějí si zachránit život útěkem na moře, ale jen málokdo nakonec stíhá doplout do bezpečné vzdálenosti. Udusí se totiž oxidem uhelnatým, který se valí spolu se žhavou lávou o teplotě tři sta stupňů z blízké sopky. Po erupci, která trvá bez přestání tři dny, nastává ve městě ticho na dalších šestnáct set let. Vulkanický popel dokonale zakonzervoval město i s dvaceti tisíci obyvatel přesně tak, jak zůstali v poslední minutě života. Do kraje sice záhy přijíždí komise vyslaná císařem Titem, nalézá však jen pláň pokrytou tmavou hmotou. Vyprošťovací práce jsou po několika pokusech zastaveny a město zůstává zapomenuto a mizí z mapy.

Boží trest na hříšné město
Když v roce 1599 slavný italský architekt Domenico Fontana hloubil nové koryto pro řeku Sarno, nestačil se divit - při kopání doslova narazil na město duchů. Údajně jako první po stovkách let zahlédl slavné erotické fresky, které zdobily všechny domy, a s ohledem na soudobou přísnou morálku je raději opět ukryl pod nánosem hlíny. Dopustil se tak vlastně jistého druhu archeologické cenzury. Důkladný výzkum vykopávek započal až o sto padesát let později pod taktovkou vědce Giuseppe Fiorelliho.Ten původně považoval domy s hříšnými výjevy na freskách (což byly všechny) za nevěstince, ale brzy změnil názor. Nahá těla měli totiž na zdech všichni místní. Všudypřítomnost erotického umění doslova převrátila pohled na antickou kulturu. Začalo se šeptat, že šlo o hříšníky, a proto na ně Bůh seslal trest v podobně zkázy. Když se vypravíte letadlem do Neapole, a z hlavního nádraží vyrazíte metrem na zastávku Pompei scavi, Villa dei Misteri, můžete si zkroucená těla prohlédnout na vlastní oči a za poplatek jedenáct Euro si také projít zhruba třetinu celého města, které pohřbila osudová katastrofa. Díky ní dnes ale víme, jak žili předkové v prvním století našeho letopočtu. Výlet se vám vyplatí na podzim nebo v zimě, kdy nebudete v ruinách pochodovat s početnou armádou japonských turistů ozbrojenou kamerami.

Co uvidíte v městě duchů
Ačkoliv kameny padající během erupce ničily budovy a další domy byly během tři sta let rozkradeny a většina nejdůležitějších nálezů odvezena, při procházce tichým městem po kamenných dlaždicích, na nichž uvidíte koleje vyryté od dopravních prostředků starověkých Římanů, se vám zatají dech. A městem se můžete nerušeně procházet dle libosti, třeba celý den. Můžete vejít do zřícených domů obyčejných i zámožnějších obyvatel, dostanete se na tržiště lemované obchody, barem, kde byly podávané teplé i studené nápoje, malými restauracemi a stánky řemeslníků. Nahlédnete také do místní školy, lázní a obdivovat propracované mozaiky na podlaze staré téměř dva tisíce let. Některé zobrazují oblíbené dobové sporty nebo lovenou zvěř, smysl pro humor dokládají latinské reklamní slogany, například "Vítej, zisku" u vchodu do domu zámožného Pompejana. Ulice i čísla domů jsou značeny a když na cestu přiberete průvodce nebo audioprůvodce, dozvíte se o každém domě další podrobnosti. Nebo můžete s drahým hádat a hrát hru, vymýšlet si, kdo asi ve stavbě bydlel, hestli právě sotjíte v jeho ložnici nebo obýváku, co znázorňují fresky na stěnách nebo v místních lázních. Přístupná je zhruba třetina města, přesto mají mladí obyvatelé v oblibě zde pořádat tajné večírky nebo si odnášet kamínky z mozajek pro štěstí, což uvidíte podle lahví a zbytků mozajek, pokud se náhodou vydáte za zákaz vstupu. Když už neodoláte a také si odloupnete nerost na památku, zvolte tu nejmenší velikost kvůli pozdější kontrole v letadle.

Co si nenechte ujít!
Určitě si prohlédněte odlitky těl nešťastníků, které stihla katastrofa. Během vyprošťovacích prací byly ve vrstvách popela nalezeny dutiny, které obsahovaly lidské pozůstatky a Fiorelli přišel s nápadem vyplnit je sádrou, čímž získal věrné podoby Pompejanů v jejich posledním okamžiku. Uvidíte objímající se matku s dítětem nebo pár i se psím přítelem. A nezapomeňte dojít piniovou alejí až k amfiteátru, tichému svědectví o kulturním životě města. Jeho souměrnost a ticho až bere dech stejně jako pověstná akustika. V roce 1977 zde vystoupila kapela Pink Floyd, videozáznam najdete třeba na www.youtube.com. (Pink Floyd Live at Pompei).
Plinius mladší, očitý svědek, který viděl tragédii tří měst na vlastní oči ze vzdálenější pláže (společně zmizela navždy i dvě přilehlé rekreační oblasti Římanů, Herculaneum a Stabie) a podařilo se mu zachránit si život, vylíčit události ve známém dopise Tacitovi. Podle jeho slov z Vesuvu vyšlehl velký mrak ve tvaru borovice neboli pinie, který zakryl slunce a nastala noc. Plinius zároveň popisuje, že erupci doprovážzelo zemětřesení, a moře jím bylo odsáváno pryč a znovu vraceno. Později se pro tento jev vžil název tsunami.- Nejlevněji vás do Pompejí dopraví společnost Wizzair www.wizzair.com , která létá z Prahy do Neapole za 299 až 1000 Kč. Na neapolském hlavním nádraží pak nasedněte na Treno Circumvesuviana ve směru Sorrento. Za půl hodiny vás nadzemní metro vyhodí na zastávce Pompei scavi - villa dei misteri.

- Základní vstupenka stojí 11 Eur a dostanete k ní i mapku města, po kterém se můžete procházet dokola od rána do večera. (poslední vstup o půl čtvrté odpoledne, v létě v šest večer)

- Nazujte si vámi vyzkoušenou sportovní obuv a zapomeňte na jehly nebo nové baleríny, celodenní procházka po tisíciletých kamenných dlaždicích by se vám mohla nadosmrti vrýt do paměti jako den, kdy vás ukrutně bolely nohy.

- Ochutnejte pizzu, která vznikla právě v okolí Neapole a stojí 5 Euro, tedy o polovinu méně než na severu.

- Zajeďte si výletní lodí na ostrov Capri, zde námořníky sváděly bájné sirény.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama