NA PLES? N A P LE S

12. června 2014 v 15:39
NA PLES? N A P L E S !!!!!

Noblesní Neapol

Páteční večer v Neapoli. Cesta z letiště. Silnice, která vede do centra, je zatarasená fanoušky fotbalového týmu, kteří skandují Forza Napoli.Dneska se utkají s Liverpoolem a protože vypadáme spíš jako fanynky Liverpoolu, začínáme mít trochu obavy. Recepční v hotelu nás ale uklidňuje: "Nic se vám nestane, mafie vás nechá na pokoji, pokud k ní nepatříte." Když se ale ještě zeptám, kudy se dostaneme do španělské čtvrti, povyskočí hrůzou a praví, že tam rozhodně nemáme chodit. "Tam by vás mohli okrást a třeba vás nechat na ulici bez kabelky, bez foťáku a jen ve spodním prádle," naznačuje a hned nám doporučuje raději luxusnější restaurace a bary na kopci Vomero, který prý skýtá nádherný výhled na celou zátoku a na město. Vydáme se tedy autobusem číslo 33 vzhůru do lepší čtvrti, vedle pevnosti je romantické místo, kde si dávají své první francouzské polibky místní teenageři. I v restauraci si ale mám dávat pozor na kabelku. Číšník je úslužný, dokonce přinesl speciální stojan na víno, do jehož spodní poličky si ji mohu položit. Kolem stolu se ale mihne podezřelý plešatý chlapík v obleku, a tak si tašku instinktivně pokládám na klín. Projde kolem mě místní módní návrhář a moji kabelku hází z okna, protože není kožená. Měla bych se prý oblékat elegantně, ne sportovně. Něco na tom je!!!
Tady začíná skutečný jih Itálie, takzvané Mezzogiorno. Ano, všude se válejí odpadky, otlučená auta si parkují, jak se jim chce, domy jsou neopravené.

Vidět Neapol a nechat se zajet
Přejít ulici v Neapoli u Hlavního nádraží nám trvá půl hodiny, protože marně čekáme, až mi některé z aut zastaví a dá pokyn, že mě pouští. Ve třech pruzích zde jedou všichni najednou, a když do sebe narazí, vůbec nic neřeší. Mezi potlučenými auty kličkují dvojice na mopedech, nemají helmu, ale když vidí policistu, hned si ji nasazují. Uprostřed už tři roky velká díra, staví se metro. Jenže pokaždé, když dělníci vyhloubí kus země, najdou vzácné vykopávky z řecké osady Neápolis, která tu vznikla už v 5. století před Kristem.Feudální systém Neapolského království způsobil osudové opoždění za severní Itálií. různé stavební slohy vedle sebe zapříčinilo zemětřesení. Jakmile budovy spadly, začaly se stavět nové v modernějším slohu. Římané využívali jako letovisko, protože tady prší je 72 dní v roce.

Jíst, meditovat a demonstrovat
Z Kampánie/oblasti kolem Neapole, pochází pizza a určitě ji ochutnejte, stojí o polovinu méně než na Severu, tedy asi šest Euro, a těsto chutná božsky. Už v Pompejích, nedaleké rekreační oblasti Římanů, kterou v roce 1979 na stovky let pohřbila vlna lávy z Vesuvu, archeologové objevili první obchůdky, které se podobaly pizzeriím a na inzerátech stálo, že v nich dostanete "ploché kolo těsta opékané s bylinami a olivovým olejem". První pizzerii na světě si otevřel v roce 1890 v Neapoli xxx. Královnu Margaritu Savoyskou zajímalo, jak chutná ten populární slaný koláč, a tak pro ni vymyslel pizzu Margarita, na níž umístil tři barvy italské vlajky - bílou reprezentovala mozarella, červenou rajská jablíčka a zelenou bazalka. Královně její pizza tak chutnala, že svůj take away od té doby vyžadovala pravidelně! Vynikající mozarella také vznikla v Kampánii a vyrábí se z buvolího mléka. Ke specialitám místní nabídky sýrů patří i ricotta, jehož vynález má základy v lidové pověsti. Když piráti dva týdny dobývali pevnost na nedalekém ostrově Ischia, místním lidem došly zásoby jídla, ale nechtěli se vzdát a vydat svůj hrad na milost zlodějům z moře. Svolali kojící ženy a z jejich mateřského mléka vyrobili sýr ricottu, který pak vrhali po pirátech, aby jim ukázali, že mají své zásoby jídla a obléhání se nebojí. Den nato piráti odpluli pryč. Neapol je mimochodem základnou nejen pro výlety na Capri, ale i na Ischii - až budete chtít na chvíli uniknout všudypřítomným demonstrantům, kteří neustále v ulicích skandují Voglio lavoro ("Chceme práci") a zapalují odpadky, jež město nemá peníze odvážet, vydejte se na ostrovy - lodí se tam dostanete za čtyřicet minut z přístavu, a pokud nechcete na palubě trpět mořskou nemocí jako já, nepijte před cestou příliš mnoho vody. Na ostrově je nejkrásnější botanická zahrada na světě La Mortella, kterou kdysi vystavěla manželka slavného skladatele Viliama Woltona (každý den zasadila jednu květinu) a každou neděli se zde konají koncerty vážné hudby. Přespat můžete v bývalém klášteře Aragonského hradu v pokojích, kde dřív bydlely jeptišky z řádu Klarisek - prvorozených dcer z aristokratických rodin. Lesnatý kráter sopky vybízí k romantickému celodennímu pěšímu výletu. Termální prameny mají na celém ostrově a proto zde vznikla i spa centra, která jsou samozřejmě dražší, ale zato poskytují luxus se vším všudy, a můžete je zvážit třeba na krátké líbánky. Když se tady vdáte, uspořádají vám místní lidé takový ohňostroj, že budou lítat petardy po celém ostrově ještě dva dny. Pokud ženicha zatím marně hledáte, současný majitel Aragonského hradu na ostrově, kterému je osmdesát dva let, údajně i dobře slyší a sám i perfektně chodí, je právě k mání!

VIP Servis

Do Neapole létá nízkonákladová společnost Smartwings a Wizzair a cesta vyjde i na tisíc korun, přes Mnichov můžete pohodlně cestovat i s Lufthansou a zpáteční let vyjde na šest tisíc.

Národní archeologické muzeum
Najdete tu fresky a předměty z Pompejí a v gabineto secretto i erotické malby ze starého Říma. Pokud přítele nebo kamarádku vykopávky neberou, ať počká naproti v úchvatném nákupním centru Barbara z 19. století. Všechny obchody zde kdysi patřily rodině Barbarů.

Kavárna Gambrinus
Nejstarší kavárna ve městě, Via Chiaia, 1, rádi zde rozjímali Oscar Wilde a Hemingway.

Pozor. Místní řidiči dodržují vlastní pravidla. Nejezděte po městě autem, ale metrem. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama