Sardinie na byciklu

12. srpna 2014 v 8:41
S AR DIN IE N A BYC IK L U....

Dost mě zaujala nabídka cestovní kanceláře Adventura www.adventura.cz, která se specializuje na aktivní sportovní pobyty v zahraničí. Chtěla bych si projet Sardinii na kole. Pomáhala jsem spoluutvářet následující lyriku pro webovky cestovky, nicméně nabídku zúčastnit se jako delegátka jsem zatím odmítla. Protože jsem už nekolik let neseděla na kole :)

Více info na http://test.mangoweb.cz/cykloitalie/

Objevování pokladů Sardů a Antiky ze sedla bicyklu je velké dobrodružství, připomíná jízdu nekonečným historickým muzeem bez místností a stropů, koupání ve smaragdově průhledném moři za zvuků tisíce cikád a ostrovních živočichů, skalní vodní jeskyně, proniknutí do světa jachtařů a milovníků moře, uchvátí vás ráj folkloru a tisíce chutí.

Italsky Sardegna, Řekové ostrov pro jeho tvar nazývali Icnusa (od slova "icnos"- stopa) nebo Sandaliotis (od slova sandalon - sandál). Název Sardinia je římského původu a odvozuje se od mytologického hrdiny Sarda. Je to druhý největší ostrov ve Středozemním moři s rozlohou 24 tis. km2 a počtem obyvatel cca 1,6 mil.

Sardinie byla osídlena již v prehistorické době, kdy na ostrově existovala jedinečná primitivní civilizace (svědčí o tom tisíce tzv. nuraghů - masívních kamenných věžovitých staveb z doby bronzové a množství skalních hrobů - tzv. "domů čarodějnic"). Později Sardinie postupně patřila Féničanům a Kartagincům, Římanům (římské stavby - mosty, komunikace, divadla aj.) a Byzantincům, v 7. století ji sardinští vládci rozdělili na čtyři judikáty. Ve středověku ji ovládali Janované a Pisané (pisánské románské stavitelství). Počátkem 14. st. patřila k Aragonskému království (gotická aragonská architektura). Aragonští se usídlili v Algheru a postupně nahrazovali zdejší obyvatelstvo iberskými přistěhovalci. Obranu proti nim vedli vládci Arborey, zejména legendární Eleonora d´Arborea a odpor Sardinců uhasl teprve po porážce posledního dědice judikátu Oristano v bitvě u Macomeru.

V roce 1720 vzniklo samostatné Sardinské království. Carlo Alberto zrušil nevolnictví a roku 1847 vyhlásil unii Sardinie s kontinentem. V následujících letech došlo k hospodářskému rozvoji ostrova. V 1. polovině 20. století s rozvojem energetiky se začaly budovat umělé vodní plochy na velkých řekách. Za 2.světové války se Sardinie pro svou polohu stala důležitou leteckou a námořní základnou a byla několikrát bombardována.

Od roku 1948 je ostrov autonomní součástí Itálie s vlastním parlamentem a vládou. Skládá se ze stejnojmenného ostrova a četných přilehlých ostrůvků (Asinara, Caprera, Maddalena, San Antioco, San Pietro aj.).

Břehy Sardinie jsou omývány mořem Tyrhénským, Sardinským a Středozemním. Má 4 provincie: Cagliari, Nuoro, Oristano a Sassari, hlavním městem je Cagliari. Cizinecký ruch se soustřeďuje zejména na pobřeží, které dosud není přeplněné luxusními hotely (Costa Smeralda a Costa Verde, souostroví La Maddalena, letovisko Alghero aj.)

Ostrov je převážně hornatý, v masivu Gennargentu ve střední části ostrova dosahuje výšky 1834 m (Punta La Marmora). Nejdelší řekou je Tirso s délkou toku 150 km, vlévající se do zátoky Oristano. Největší vodní plochou je přehradní nádrž Lago Omodeo z roku 1924. Mezi přírodní pozoruhodnosti patří krápníkové jeskyně na východním a částečně i na západním pobřeží a pozoruhodné skalní útvary vzniklé erozí.

Toužím po tom ujet desítky kilometrů a potom se osvěžená endorfiny válet večer u moře s drinkem. Protože zájezdy jsou už i pro děti od šesti let, možná za tři rokyvyrazíme celá rodinka!!!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama